Zespół "W kieszeni Anioła"

Zespół "W kieszeni Anioła" to grupa typowo muzyczna działająca przy parafii Świętej Trójcy w Stęszewie już od pięciu lat. Została utworzona pod kierunkiem Sebastiana Koniecznego i Jolanty Malickiej z inicjatywy Ireny Maćkowiak. Serdecznie jej dziękujemy. Pani Irka zaczęła coś, co daje nam energię na każdy piątek, gdy po trudnym tygodniu spotykamy się w salce parafialnej przy herbacie, by ustalić repertuar mszalny oraz w niedzielę, gdy jesteśmy już godzinę wcześniej na próbie generalnej przed Mszą Świętą.

Zespół stał się z czasem rozpoznawalny i dzięki temu jesteśmy zapraszani na bierzmowania, śluby, chrzciny czy jubileusze, by Mszę Świętą upiększyć swoją muzyką.

W kieszeni Anioła mają Państwo okazję znaleźć trzy do pięciu gitar, dwoje ukulele, afrykański bęben djembe, sporadycznie grzechotki, kij deszczowy, klarnet i tamburyn oraz:
Dziesięcioro osób, jedni o głosach mocnych i rockowych, inni o aksamitnych i delikatnych, jeszcze inni o niespodziewanie niskich i zaskakująco wysokich, a wszystkie one składają się na muzykę instrumentalną, solową, chóralną, kanonową, a przede wszystkim harmonijną.

Można nas usłyszeć podczas Mszy Świętej w niedzielę o dziewiątej rano w Sanktuarium Maryjnym.
ZAPRASZAMY!

Nabożeństwo Fatimskie 13.06.2017 r.

W dniu 13.06.2017 r. odbyło się w naszej Parafii drugie Nabożeństwo Fatimskie. W trakcie nabożeństwa na figurę nałożono przywieziony z Fatimy przez ks. Seniora różaniec.

Wizytacja ks. Biskupa w naszej Parafii

W poniedziałek 6.03. ks. bp Damian Bryl przeprowadził wizytację naszej parafii.
9:00 - Msza św. z udziałem chorych i spotkanie z chorymi w salce parafialnej
15:00 - Nabożeństwo na cmentarzu
16:00 - spotkanie z przedstawicielami grup, Radą Ekonomiczną, Radą Duszpasterską i katechetami w salce parafialnej
18:00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Orszak Trzech Króli 2017 r.

6 stycznia 2017 ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Nie byłoby to możliwe gdyby nie cały sztab ludzi. Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży gimnazjalnej, która przedstawiła cztery akty "Istnej Szopki". Dziękujemy także partnerom: Urzędowi Gminy i Miasta, Domowi Kultury w Stęszewie, Szczepowi ZHP w Stęszewie, Kapeli Dudziarskiej "Koźlarze" oraz Policji.


Uroczystość pamięci Narodowej w lesie Dębienko 2016 r.

W lasach Wielkopolskiego Parku Narodowego w pobliżu miasta Stęszewa w leśnictwie Wypalanki znajdują się zbiorowe mogiły dwóch tysięcy ofiar niemieckiego ludobójstwa z czasów II wojny światowej. Jest to cmentarz uwieńczony męczeństwem Wielkopolan, miejsc takich na terenie Wielkopolski znajduje się około 300 i spoczywają w nich bezimienni, najlepsi synowie i córki narodu polskiego. Największy z takich cmentarzy znajduje się w Lasach Rożnowskich, nad rzeką Wełną, w pobliżu Obornik Wielkopolskich. W jednej ze zbiorowych mogił w Lesie Wypalanki spoczywają doczesne szczątki prof. Stanisława Pawłowskiego (1882-1940), w latach 1920-1922 pierwszego prezesa Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, światowej sławy geografa, w latach 1932-1933 Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie patrona Collegium Geographicum Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W dniu 6 listopada b.r. (niedziela) w Leśnictwie Wypalanki odbyło się Spotkanie Modlitewne w intencji osób pomordowanych przez hitlerowców w latach 1940-1945 i spoczywających na tym cmentarzu. Spotkanie prowadzili ks. kan. Zdzisław Błaszczyk, ks. kan. Jan Małeta oraz ks. Artur Wołczyński w obecności sióstr zakonnych, leśników, harcerzy, turystów, uczniów szkół, mieszkańców Stęszewa i okolic, burmistrza Stęszewa Włodzimierza Pińczaka oraz licznych pocztów sztandarowych. Poczet turystów i krajoznawców wystawił Oddział Środowiskowy PTTK Poznań - Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka, m.in. autora przewodników po Wielkopolskim Parku Narodowym.

Link do strony Polonii Australijskiej

Tekst Wojciech Owsianowski, foto Marek Nowacki


Korowód Świętych 2016 r.

28.10. ulicami miasta przeszedł Korowód Świętych. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Dziękujemy za pomoc w organizacji: Domowi Kultury, Kapeli Dudziarskiej "Koźlary", dzieciom przygotowującym zabawy, gimnazjalistom za niesienie portretów świętych i śpiew w kościele, zuchom, harcerkom i harcerzom ZHP, a przede wszystkim dzieciom pięknie przebranym za różnych świętych.


Publikacja o naszej Parafii

18 września odbyło się uroczyste ogłoszenie publikacji o naszej Parafii. Publikacja zawiera 74 strony i opisuje dzieje Sanktuarium Maryjnego i Fary. Ukazuje wybrane elementy z historii naszej Parafii. Redakcja pisma parafialnego "Stęszewskie Sanktuarium" składa serdeczne podziękowanie sponsorom, którzy przyczynili się do wydania tej pozycji. Publikacja jest do nabycia w Kościele Farnym w cenie 10 zł. Uzyskane pieniądze ze sprzedaży publikacji zostają przekazane na nowe Tabernakulum do kaplicy cmentarnej.


Uroczystość Odpustowa w Sanktuarium Maryjnym

08 września ks. kanonik Jan Glapiak z Poznania odprawia uroczysta Mszę św. W rocznicę ustanowienia Maryji Patronką Miasta i Gminy Stęszewa. Przed Mszą św. Chórek Młodzieżowy Śpiewem i modlitewnym rozważaniem wprowadza w nastrój tego Święta. Po procesji Eucharystycznej wokół "Kościółka" zostały złożone wiązanki kwiatów pod Figurą Matki Bożej Pani Stęszewskiej.


Poświęcenie pojazdów

Tradycyjnie z okazji św. Krzysztofa na parkingu przed kościołem odbyło się uroczyste poświęcenie pojazdów.


Pożegnanie ks. Jana

29 czerwca uroczyście pożegnaliśmy ks. Jana Schellera, naszego ks. wikariusza, który przez 5 lat Pracował w naszej Parafii. Dekretem ks. Arcybiskupa został powołany do pracy na stanowisku proboszcza do Parafii Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Kąkolewie w dekanacie grodziskim. Dziękujemy za prace w naszej Parafii i życzymy wiele łask Bożych na nowej drodze życia kapłańskiego. "Szczęść Boże"


Sakrament Bierzmowania

W dniu 15 czerwca 86 uczniów klas III naszego gimnazjum przyjęło Sakrament Bierzmowania. Do uroczystości przygotowywali się przez cykl katechez na lekcjach religii oraz spotkania w grupach, które prowadzone były systematycznie przez ostatnie dwa lata. Sakramentu bierzmowania młodzieży udzielił ks. bp Grzegorz Balcerek. Przyjęcie bierzmowania w roku jubileuszu 1050.rocznicy chrztu Polski było dla młodych szczególnym przeżyciem. Bierzmowanie jest przecież konsekwencją przyjętego przez nich przed laty sakramentu chrztu świętego, który włączył ich do wspólnoty Kościoła, a teraz, poprzez przyjęcie bierzmowania - potwierdzeniem swojej przynależności do Chrystusa. Ponadto, w roku miłosierdzia, który papież Franciszek ogłosił, oraz w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, sakrament Ducha Świętego stanowi dla młodych nieocenioną pomoc w realizacji uczynków miłosierdzia w codziennym życiu, a dary Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej są dla gimnazjalistów drogowskazem do życia w zjednoczeniu z Bogiem. Młodzież głęboko przeżyła uroczystą Mszę Świętą. Wzruszeni, ale i pełni entuzjazmu zadeklarowali odważne wyznawanie wiary. Życzymy, aby Duch Święty nieustannie towarzyszył im w trudach dawania świadectwa i życia wiarą na co dzień.


Odpust Parafialny w uroczystość św. Trójcy 22.05.2016 r.

Sumę odpustową odprawia i kazanie głosi Ojciec Oblat ks. Sowa


Uroczystość Bożego Ciała

Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem odbyła się od Kościoła św. Trójcy i przeszła tradycyjne wzdłuż całego Rynku. Przy poszczególnych ołtarzach śpiew wykonywał Chórek dziecięcy i Młodzieżowy.


40-lecie pracy naszego organisty p. Mieczysława

W niedzielę 6 marca na uroczystej mszy św. przeżywaliśmy jubileusz 40 - lecia pracy naszego organisty Pana Mieczysława Kwiatkowskiego. W jego intencji o godzinie 10.00 została odprawiona msza św., którą koncelebrowali wszyscy kapłani naszej parafii pod przewodnictwem ks. proboszcza Zdzisława Błaszczyka. Wśród zgromadzonych obecna była cała rodzina oraz zaproszeni goście. Podczas homilii, którą wygłosił ks. Henryk jubilat oraz zgromadzeni usłyszeli ile wyrzeczeń i pracy kosztuje posługa organisty, który niestrudzenie służy swoimi umiejętnościami w dni powszednie, niedziele i święta. Swoją posługą upiększa liturgię i przyczynia się do jej głębokiego przeżywania. Po mszy św. nastąpił czas podziękowań, wówczas Jubilat przybył przed ołtarz wysłuchał przepięknych życzeń od ks. proboszcza, służb liturgicznych, akcji katolickiej, rady ekonomicznej oraz parafian. Nie obyło się bez tradycyjnego sto lat i jubileuszowego tortu. Panu Mieczysławowi jeszcze raz życzymy dużo zdrowia i dziękujemy za piękne 40 lat pracy.


1050 rocznica Chrztu Polski

Uroczystości Jubileuszowe 1050 rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się Konferencją Episkopatu Polski z udziałem Legata Papieskiego kard. Pietro Parolina w Gnieźnie. W Poznaniu rozpoczynają się w Farze Poznańskiej, tak jak w 1966 r. czuwaniem przy Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, który ponownie nawiedza polski Parafie. Czuwanie rozpoczyna Apel Jasnogórski, który śpiewany jest o godz.21.00. Historia Apelu Jasnogórskiego bierze swój początek od wspólnot Sodalicji Mariańskich, której członkowie odczuwali potrzebę systematycznej modlitwy za przyczyną swojej patronki Matki Bożej. Warto dodać, że bp przemyski Józef Sebastian Pelczar zarządził 21 maja 1910 na godz. 21:00, aby w całej diecezji biły przez kwadrans dzwony na znak duchowego trwania z Matką Bożą w przededniu rekoronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnie 4 listopada 1918 żołnierze 22 Pułku Piechoty, po dowództwem podporucznika Artura Wiśniewskiego, którzy wyzwolili Jasną Górę spod austiackiego zaborcy stanęli o 21:15 przed Cudownym Obrazem, aby w modlitwie podziękować za odzyskanie niepodległości. Po uwolnieniu 28 października 1956 kard. Stefana Wyszyńskiego, Apel wzbogacił się o specjalne modlitewne rozważania i intencji. Odtąd Prymas błogosławił Polsce oraz rozsianej po świecie Polonii, popularyzując modlitwę Apelu Jasnogórskiego, który nie tylko na Jasnej Górze, ilekroć był obecny, ale nawet w swojej prywatnej kaplicy, gromadził domowników na tą wieczorną modlitwę i prowadził rozważania. Do upowszechnienia praktyki Apelu Jasnogórskiego przyczyniła się od 1957 peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej tzw. Obrazu Nawiedzenia do wszystkich parafii. Nasze relacje uroczystości przedstawiają powitanie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we Farze Poznańskiej i procesji z obrazem do Katedry Poznańskiej. Foto-relacje z uroczystości


Przedstawienie jasełkowe 2016 r.

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważa się św. Franciszka z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223r. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. 10 stycznia br po Mszy św. o 11.15 dzieci z kl. III B Szkoły Podstawowej z wychowawczynią p. Małgorzatą Nowacką zaprezentowały jasełka. Publiczność mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Bardzo dziękujemy dzieciom, oraz Pani Małgosi za świetne przedstawienie Jasełek, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.


Orszak Trzech Króli 2016 r.

6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego znane jako Trzech Króli. Organizowane w tym dniu orszaki nawiązują do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Mędrcy ze Wschodu ( zgodnie ze średniowieczną tradycją noszą imiona Kacper ,Melchior, Baltazar ) przybyli do Betlejem, aby pokłonić się nowo narodzonemu Królowi i złożyć dary: złoto, mirrę, kadzidło. Ulicami w ponad 429 miastach przeszły w tym dniu orszaki Trzech Króli. Po raz trzeci orszak przeszedł również ulicami naszego miasta. O godz. 10 spod Sanktuarium NMP wyruszyliśmy ze śpiewem na ustach. Na czele orszaku podążał zespól dudziarzy który śpiewał kolędy. Mędrcom na koniach towarzyszyli harcerze i mieszkańcy. Na rynku odbyło się krótkie przedstawienie wykonane przez uczniów Gimnazjum. Następnie Orszak udał się dalej do kościoła aby tam mędrcy mogli złożyć dary Panu Jezusowi. Organizatorami Orszaku byli: Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, harcerze i Dom Kultury przy wsparciu władz miasta. Wszystkim zaangażowanym w organizację Orszaku Trzech Króli serdecznie dziękujemy.


Uroczystość 97 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 2015 r.

Mszą św. rozpoczyna się obchód kolejnej rocznicy wielkiego zrywu Wielkopolan, w którym zaangażowanie byli również Mieszkańcy Stęszewa. Po Mszy św. Młodzież z Gimnazjum na Rynku przedstawia program poświęcony rocznicy. W uroczystości Birą udział Poczty Sztandarowe i liczni Mieszkańcy Stęszewa i okolic składając wiązanki kwiatów przy pomniku na Stęszewskim Rynku


Uroczystość pamięci Narodowej w lesie Dębienko 2015 r.

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych odbywa się modlitewne spotkanie przy mogiłach pomordowanych Wielkopolan w lesie Dębienko.


Korowód Świętych 2015 r.

W ostatni dzień miesiąca października odbywa się Korowód Wszystkich świętych. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przedstawienie postaci świętych, za wspólną modlitwę i śpiew.


Znaki Światowych Dni Młodzieży

W dniach od 26.05.2015 r. do 29.05. 2015 r. przebywały w naszym kościele parafialnym znaki Światowych Dni Młodzieży.